cze 28, 2012

Posted by in Bezpieczeństwo, Poradnik | 0 Comments

Wyprawka dla maluszka – jedzenie

Wyprawka dla maluszka – jedzenie

Jeżeli oczekujesz na narodziny swojego potomka, a jeszcze nie skompletowałeś najpotrzebniejszych rzeczy, to na pewno przyda ci się ten artykuł. Mimo, iż wydaje się, że maleństwo w pierwszych dniach życia nie potrzebuje zbyt wielu rzeczy, prawda jest zupełnie inna. Nigdy wcześniej, ani nigdy później twój skarb nie będzie bardziej zdany na ciebie, jak właśnie w pierwszych miesiącach swojego życia. Warto zatem, byś wiedział, czego potrzebuje.
Twoje dziecko przychodzi na świat zupełnie bezbronne i to ty właśnie masz mu zapewnić spokój, miłość i ochronę – najlepszą na jaką cię stać.
Czego zatem będzie potrzebować, twój nowonarodzony syn lub córka?

Zacznijmy od rzeczy związanych z jedzeniem.

Mleko – najlepsze oczywiście jest mleko matki. Zawiera bowiem najwięcej witamin. Poza tym do sześciu miesięcy po urodzeniu, matka w swoim mleku przekazuje maleństwu przeciwciała, które mają wspierać jego niewykształcony jeszcze układ odpornościowy. Niestety, różne są sytuacje i czasami matka nie zapewni swojemu dziecku wystarczającej ilości pokarmu. Warto wtedy sięgnąć po sprawdzone mieszanki mleczne, zawierające specjalnie dobrane witaminy i mikroelementy wspomagające wzrost i rozwój dziecka. Należy zwrócić uwagę, czy maja one pozytywne opinie Instytutu Matki i Dziecka. Warto też zaczerpnąć opinii innych, doświadczonych rodziców.

Butelka. Najlepsza będzie taka, która posiada system odpowietrzający. Dzięki temu w brzuszku malucha nie będą zbierać się gazy i nie będzie on miewał kolek. Na rynku jest ogromny wybór butelek do karmienia, począwszy od tych tradycyjnych szklanych, a skończywszy na plastikowych, we wszystkich kształtach, kolorach i rozmiarach.

Smoczek. Najbardziej odpowiedni będzie ten o ergonomicznym kształcie lub takim, który jest zbliżony do naturalnego kształtu sutka. Wtedy maluszek nie odczuje tak różnicy pomiędzy karmieniem piersią a karmieniem sztucznym. Smoczek może być gumowy, lateksowy lub silikonowy. Najważniejsze, żeby jednak nie był uszkodzony. Każde pęknięcie może spowodować dalsze szczerbienie się smoczka, co będzie skutkowało tym, że maleństwo może się udusić. Należy go też wymieniać tak często, jak podaje producent. Jest to szczególnie ważne w pierwszym okresie życia, kiedy ssanie musi być wydajne i efektywne, jest to bowiem jedyny sposób karmienia niemowlęcia. Potem, kiedy dziecko będzie większe, można będzie do niego przypiąć piękny klips, dzięki któremu smoczek na pewno się nie zgubi.

Laktator. Zdarza się, że w pierwszych dniach życia dziecka, matka ma zaburzony proces laktacji, czyli powstawania w piersiach mleka. Dziecko nie najada się, gdyż pokarmu jest zbyt mało. Maleństwo nie ma też wystarczająco dużo siły ssącej, by pobudzić do pracy gruczoły mleczne. Dobrym rozwiązaniem może się okazać laktator. Na początek wystarcza ręczny laktator. Jego cena nie jest zbyt wysoka, a zapewnia doskonałe efekty. Często laktator wyposażony jest w butelkę, do której bezpośrednio spływa pokarm. Z butelki za pomocą smoczka, można go podać niemowlęciu. Jeżeli jednak matka zdecyduje się na karmienie piersią po powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego, wtedy można rozpatrzeć zakup laktatora elektrycznego. Zapewnia on komfort w ściąganiu pokarmu. Siła ssąca sama odciąga pokarm z piersi matki, a kobieta może w tym czasie się zrelaksować. Nadmiar odciągniętego mleka można przechowywać w lodówce lub zamrozić i podać dziecku, kiedy zajdzie taka potrzeba. Należy pamiętać, że tego typu urządzenia trzeba bardzo dokładnie sterylizować lub gotować. W użyciu przestrzegać wszystkich zasad higieny. Od tego bowiem zależy zdrowie naszego dziecka.

Podgrzewacze pokarmu. W nocy, kiedy dziecko płacze, bo jest głodne, trudno jest szybko przygotować pokarm, który będzie miał odpowiednią temperaturę. Wspaniały okaże się podgrzewacz do butelek. Podgrzeje on w kilka minut pokarm do takiej temperatury, która nie zrobi krzywdy naszemu dziecku. Kiedy opanuje się już sposób działania takiego podgrzewacza, można go obsługiwać nawet z zamkniętymi oczami.

Sterylizator. Jeżeli męczy cię ciągłe wygotowywanie rzeczy, które trafiają do buzi twojego dziecka, a może poparzyłaś się już kilkakrotnie wyciągając gorące przedmioty z wrzątku. W takim przypadku możesz rozpatrzyć zakup sterylizatora. Urządzenie w prosty sposób zdezynfekuje wszystkie butelki, smoczki, łyżeczki i kubki bez zagrożenia gorącą wodą. Wystarczy umieścić wszystkie elementy w specjalnym roztworze, odczekać kilka sekund i można bezpiecznie podać je dziecku. Inne sterylizatory zabijają zarazki za pomocą specjalnego światła. W prosty i bezpieczny sposób możesz zapewnić swojemu dziecku zdrowe otoczenie.

Leave a Reply