cze 30, 2012

Posted by in Bezpieczeństwo, Poradnik | 2 Comments

Wyprawka maluszka – kąpiel

Wyprawka maluszka – kąpiel

Kolejnym problemem, który spędza młodym rodzicom sen z powiek jest kąpiel noworodka. Wielu z nich ma kontakt z niemowlakiem dopiero w czasie kąpieli. Nic trudnego bowiem w podniesieniu zawiniątka szczelnie okrytego kocykiem, bądź zapakowanego w becik. Dużo trudniej poradzić sobie z rozebranym noworodkiem, a sztuką jest wykąpanie go. Są jednak sposoby, by usprawnić nieco ten rytuał. Pomogą nam w tym akcesoria kąpielowe, które są niezwykle przydatne w kąpieli małego dziecka, a przydadzą się również w późniejszym okresie.

Wanienka. Oczywiście w pierwszym okresie życia dziecka nie należy kąpać go w wannie dla dorosłych. Po pierwsze dlatego, że dziecko boi się tak wielkich, otwartych przestrzeni, po drugie woda paruje większa powierzchnią, przez co trudno utrzymać jej odpowiednią temperaturę, no i detergenty, których używamy – my dorośli mogą osadzać się na ściankach wanny i dostać się do kąpieli noworodka, a co za tym idzie, podrażnić jego delikatną skórę. Pierwsze kąpiele nie powinny być dłuższe niż 7-10 minut. Naskórek bowiem nie ma jeszcze zdolności regeneracyjnych i szybko się wysusza. Wanienka może być profilowana lub prosta z plastikowymi wypustkami na plecy i główkę. Wtedy można bezpiecznie położyć niemowlę w wanience. Nie powinno się kłaść na spód wanienki gumowych mat antypoślizgowych, ze względu na długi czas schnięcia i możliwość rozwoju bakterii. Lepsza będzie do tego celu tetrowa pieluszka.

Termometr. Woda w wanience powinna mieć temperaturę około 32-35 stopni. Do tego, aby zmierzyć odpowiednią wartość cieplną wody służy termometr. Wpływająca do niego woda powie nam, czy kąpiel nie jest za gorąca bądź za zimna. Nie należy wykorzystywać w tym celu termometrów rtęciowych ani na podczerwień.

Kosmetyki. Nie należy z nimi przesadzać. Zbyt intensywne działanie na skórę noworodka, może ją szybko uczulić. Żeby tego uniknąć, należy stosować kosmetyki hipoalergiczne, które są przeznaczone dla noworodków. Nie posiadają one substancji zapachowych, ani sztucznych barwników. Często posiadają natomiast ekstrakty roślin, które dodatkowo natłuszczają i nawilżają delikatną skórę dziecka. Po kąpieli najlepiej wetrzeć w skórę dziecka zwykłą oliwkę, która przeciwdziała utracie wody z naskórka. Te które mają dodatek lawendy, mogą delikatnie dziecko wyciszyć i przygotować do snu. Do samej kąpieli dziecka należy wykorzystywać jeden kosmetyk, który zaakceptuje skóra dziecka. Może to być nawet zwykłe mydełko, z kiełkami pszenicy, pomoże lepiej nawilżyć i utrzymać nawilżenie w naskórku.

Ręcznik kąpielowy. Wykonany tylko z naturalnych składników, najlepiej z bawełny. Dobrze, jeżeli ma specjalny rożek na główkę niemowlaka. Pozwoli to dokładnie go osuszyć i zapobiegnie utracie ciepła. Aby dziecko nie miało bezpośredniego kontaktu z mokrym ręcznikiem, można podłożyć tetrową pieluszkę, którą po osuszeniu ciała dziecka z wody, trzeba szybko usunąć. Dziecięcy ręcznik powinien być prany w detergentach dostosowanych do delikatnej skóry niemowlęcia. W pierwszych miesiącach życia dziecka po wypraniu ręcznika, trzeba go również wyprasować.

Kiedy dziecko jest trochę starsze rosną również jego potrzeby. Wtedy kąpiel może stać się nie tylko obowiązkiem, ale również przyjemnością. Aby tak było, trzeba dziecku zorganizować dodatkowe akcesoria kąpielowe. Przyda się gumowa kaczuszka, klocki, czy pozytywka. Na pewno uprzyjemnią one kąpiele. A jeżeli twój maluszek nie lubi, kiedy woda wlewa mu się do oczu, możesz kupić małe rondo, które założone na główkę dziecka, nie pozwoli wodzie wlać się do oczu. Oczywiście należy zadbać, by kosmetyki dla niemowlęcia, były odpowiednio dobrane.

Z czasem kąpiel może stać się okazją do nawiązania lepszego kontaktu i zbliżenia całej rodziny, jeżeli tylko weźmie w niej udział cała rodzina.

Leave a Reply